Slide item 1

Centrum Rozrodu Koni

Inseminacja klaczy, Leczenie niepłodności, Profilaktyka ciąży, Transfer zarodków, Badania owulacyjne

Slide item 2

Profesjonalne Usługi

Cały nasz personel to wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści od rozrodu koni

Slide item 3

Bank Nasienia

Oferujemy państwu materiał genetyczny najlepszych koni z polski i zagranicznych

 

- Większość klaczy to zwierząt u których aktywność jajników pojawia się wraz z wydłużeniem dnia – u nas okres ten przypada na początek lutego i kończy się na przełomie sierpnia/ września. Regularne występowanie cykli rujowych średnio co 21 dni w okresie wiosna -jesień pozwala nam zakwalifikować klacze do grupy zwierząt sezonowo poliestralnych. W okresie zimowym duża część zwierząt wchodzi w fazę anestrus, która to charakteryzuje się zanikiem aktywności rujowej.

 

- Faza estrus trwa średnio 5 dni ( ale ruje występujące wczesną wiosną i na początku jesieni mogą być dłuższe) natomiast owulacja odpowiadająca za moment uwolnienia komórki jajowej ma miejsce średnio 24-48h przed zakończeniem objawów rujowych.

 

- Po zapłodnieniu i wędrówce około 6 dni przez jajowód zarodek koński dostaje się do macicy, gdzie pomiędzy 7 a 17 dniem od zapłodnienia swobodnie pływa w macicy. Mechanizm ten jest niezbędny dla rozpoznania ciążay przez organizm matki.

 

- Około 35 dnia ciąży pojawiają się typowe dla konia kubki endometrialne, które odpowiadają za wydzielania gonadotropiny kosmówkowej źrebnych klaczy, odgrywającej kluczową rolę w utrzymaniu ciąży do około 100 dnia, czyli do momentu kiedy łożysko będzie w stanie wyprodukować odpowiednią ilość progesteronu do utrzymania ciąży. W pierwszym okresie ciąży źródłem progesteronu są dodatkowe ciałka żółte, których obecność na jajnikach jest stymulowana wydzielaniem gonadotropiny kosmówkowej w połączeniu z przysadkowym FSH.

 

 

- U klaczy nieciężarnych lub tych u których nie dojdzie z różnych przyczyn przez organizm matki do rozpoznania ciąży, pomiędzy 14-16 dniem cyklu do wydzielania przez endometrium prostaglandyny PGF2alfa, która to prowadząc do lizy- zaniku ciałka żółtego przyczynia się do uruchomienia kaskady hormonalnej pozwalającej klaczy na wejście w kolejną ruję.

 

- Ciąża u klaczy trwa 330 dni +/- 2 tygodnie

 

- Pierwsza ruja po porodzie pojawia się średnio na 9 dzień i choć wielu właścicieli klaczy decyduje się na krycie w tym czasie, zdecydowanie lepiej jest poczekać na drugą ruje zwykle pojawiającą się około 30 dni od porodu. Doskonałym argumentem przejawiającym za tym by w kryciu wykorzystywać kolejną a nie pierwszą ruję są statystyki, które podają że zdecydowanie większy procent strat zarodków następuje właśnie po kryciu na 9. Główną przyczyną tego stanu jest niedostateczne oczyszczenie się macicy po porodzie, upośledzenie mechanizmów jej obkurczania i wtórnie pojawiające się powikłania bakteryjne odpowiedzialne za stany zapalne narządu.

 

Podstawą diagnostyki cyklu rozrodczego u klaczy jest badanie USG, które pozwala nam na:

 

 

- ocenę rui u klaczy- wyznaczenie optymalnego terminu krycia, zmniejszenie ilość skoków ogiera lub częstotliwości podawania nasienia schłodzonego

- wykrycie nieprawidłowości na terenie układu rozrodczego ( torbiele w macicy, płyn w macicy, krwiaki jajnika czy zmiany nowotworowe jajników)

- diagnostykę ciąży ( pozwalającą na ocenę rozwijającego się płodu, określenie płci płodu- czasami utrudnione ze względu na ułożenie w macicy podczas przeprowadzania badania, eliminację ciąży bliźniaczej)

- leczenie niepłodności-  monitoring układu rozrodczego podczas prowadzenia leczenia.