Slide item 1

Centrum Rozrodu Koni

Inseminacja klaczy, Leczenie niepłodności, Profilaktyka ciąży, Transfer zarodków, Badania owulacyjne

Slide item 2

Profesjonalne Usługi

Cały nasz personel to wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści od rozrodu koni

Slide item 3

Bank Nasienia

Oferujemy państwu materiał genetyczny najlepszych koni z polski i zagranicznych

 

Zdrowe źrebię w pierwszym posiłku przyjmuje ok 100-200 ml siary. Zarówno czas pobrania siary i zawartość Ig siarkowych są bardzo ważne dla noworodka i rzutują na jego przyszłość.

 

Siara to podstawowe źródło wartości odżywczych ale ważną jej rolą jest też zapewnienie właściwej ochronę dla noworodka, nim wykształcony zostanie własny układ immunologiczny. Matczyne przeciwciała przechodzą w ostatnim trymestrze do gruczołu mlekowego ale i sam gruczoł również je produkuje. Idealna sytuacja dla noworodka jest wtedy gdy siara pobierana jest szybko, w dużej ilości a jej jakość jest przynajmniej dobra.

 

Wielu hodowców zapomina że nawet subiektywna ocenę jakości siary, którą można przeprowadzić na podstawie jej wyglądu w momencie zdojenia pierwszej porcji dla noworodka.

I tak dobrej jakości siara jest gęsta, lepka oraz żółta.

 

Ocena wizualna może być niewystarczająca gdy:

  • matka ma w wywiadzie informację o problemie w odchowaniu źrebięcia z poprzednich ciąż

  • siara na długo przed porodem uciekała z wymienia

  • źrebię pomimo spożycia porcji siary nie nabiera na sile i wymaga kolejnych naszych interwencji

  • uzyskujemy niewiele siary z gruczołu mlekowego i jest ona dodatkowo wodnista i biaława lub mamy problem z uzyskaniem przyzwoitej ilości siary z powodu złego stanu matki

  • do porodu przygotowuje się pierwiastka lub starsza klacz

 

Lekarze opiekujący się stadami klaczy bardzo często korzystają z aparatów mierzących jakość siary. Ważne by siara poprana była jak najszybciej po porodzie- do badania potrzebne jest kilka mililitrów siary i dobrze jeśli próbka do badania pochodzi z tej części wymienia, z której nie pobierał mleka źrebak.

Najprostsze aparaty terenowe oceniają np. zawartość cukru w siarze, którego wysokość jest powiązana z jakością siary- a więc i z wartością przeciwciał w niej.

 

Skala Brixa %

Stężenie Ig (g/l)

Jakość siary

Od 10 do 15

0- 28

słaba

Od 15 do 20

28-50

graniczna

Od 20 do 30

50-80

właściwa

Powyżej 30

>80

Bardzo dobra

 

Tego typy aparatów są łatwe w obsłudze i pomiaru można dokonać w stajni w krótkim czasie po porodzie, daje to dużą szansę na wczesne reagowanie i uzupełnienie braków przeciwciał- co jest ich dużą zaletą.

 

Dlaczego badanie siary należy przeprowadzić jak najwcześniej po porodzie?

Ponieważ najwyższe przyswajanie przeciwciał ma miejsce pomiędzy 3-6h od porodu.

Ocena chociaż szacunkowa przeciwciał wcześnie daje nam czas na ich uzupełnienie poprzez drogę doustną.

Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest podawanie preparatów sztucznej lub mrożonej siary.

 

Siarę mrożona można uzyskać samemu, zwykle hodowcy posiadający kilka klaczy tworzą własne banki siary- pozyskana siara dobrej jakości- kolejny argument by badać siarę – może być przechowywana zamrożona przez rok. Ponieważ większość źrebiąt z reguły pobiera początkowo mleko podczas 3-4 posiłków z jednej połówki, siarę możemy pobrać z przeciwległej połówki w ilości 200 ml porcja- co jest wystarczające na początek.

Źrebięta, które przychodzi na świat jest zdolne do odpowiedzi immunologicznej ale po 10-14 dniach, by była ona skuteczna. Tak więc bezpośrednio po porodzie noworodki narażone są na różne patogeny z środowiska zewnętrznego. Wskazane jest więc by odporność matki przekazana z mlekiem była dla nich jak najlepszym zabezpieczeniem, nim wykształcą własny układ immunologiczny w innym przypadku pozostają bezbronne.